SAHTE BELGE

Sahte Belge Nedeniyle Katma Değer Vergisi (KDV) İndirimlerinin Durumu

3065 Sayılı K.D.V. sin’de teslim ve hizmetlerin yapılması ile vergiyi doğuran olay meydana gelir. Teslim ve hizmetin gerçek olması önemlidir. Gerçeği yansıtmayan teslim ve hizmet sahte ve yanıltıcı hüvüyetindedir.

Vergi incelemelerinde bunlar için sahte ve yanıltıcı belge raporu düzenlenir. Vergi incelemesi gerçek durumun ortaya çıkarılmasına yöneliktir. Bu sayade gerçek ve gerçeğe en yakın gelir tespit edilir. V.U.K. 3/B maddesi vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçeği yansıtmasıdır. gerçek durum her türlü inceleme ve kanıtlarla ortaya çıkarılır. Vergi incelemesinde karşı kayıt incelemesinin yapılması önemlidir. Bu şekilde mal ve hizmetin alınması ve satıcı firmanın K.D.V.’ yi beyan etmesi kontrol edilir. Ayrıca satıcı firma kayıtlarından ödemelerde incelenir.

Vergi incelemelerinin bir kısmı eksik incelemeye dayalı olarak yapılmaktadır. Mal ve hizmet bedellerinin banka sistemi içinde ödenmesini inceleme elemanı dikkate almamakta ve bu ödemelerden inceleme raporlarında bahsetmemektedir. Raporlarını satıcı firmalar hakkında yapılan bazı olumsuz tespitlere dayandırmakta, satıcı firma tespitleri bazen bir kaç yıl sonraki tarihli olmaktadır. Bu durum önceki yıllara karine teşkil etmez. Davacının faaliyet konusu giderlerini tespit etmeden sadece faturayı tanzim eden hakkında tanzim olunan inceleme raporuna atıf yapmak suretiyle karar tesis edilemez.

Emtia ticareti ile iştigal eden firmalar inceleme elemenınca fiili ve kaydi envanteri mutlaka yapılmalıdır.

İncelenen firmanın;

  • Sermaye yapısı
  • İşyeri ve varsa deposunun durumu
  • İşgücü durumu
  • Makine ve tesislerin mevcudu
  • Organizasyon yapısı
  • Finans durumu
  • Demirbaş mevcudu
  • Mükellefiyetlikle ilgili tutumu önemlidir.

Bir mükellefin alışlarının bir kısmının veya tamamının sahte olmasından hareketle, satışlarınında sahte olduğu sonucuna ulaşılmak suretiyle yapılacak yorum ticari hayatın gerçeği ile örtüşemez. Bu nedenle şirketin düzenlediği tüm faturaların sahte olduğu şeklinde bir genelleme yapılması mümkün olmayıp, anılan şirketin yükümlü adına düzenlediği faturaların sahte ve yanıltıcı olduğu hususunun açık ve somut bir şekilde ortaya konulması gerekir.

 Yeminli Mali Müşavir
Atay PANAYIRCI
26.10.2015 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s