SORUMLULUK

Sermaye Şirketlerinin Kanuni Temsilcilerinin ve Ortaklarının Amme Borcundan Sorumluluğu

Sermaye şirketlerinde amme borcundan öncelikle şirketin tüzel kişiliği sorumludur. Sermaye şirketi olan Anonim şirket ve Limited şirket organları tarafından yönetilir.

Anonim şirket yönetim kurulunca, Limited şirket müdür tarafından yönetilir. Kanuni temsilciler ile ilgili sorumluluk V.U.K. 10. maddede düzenlenmiştir. Tüzel kişilierde, ödevleri yerine getirmemeleri yüzünden tamamen veya kısmen alınamayan vergi kanuni ödevleri yerine getirmeyenlerin varlıklarından alınır.

Kanıni temsilciler ile ilgili diğer sorumluluk 6183 sayılı kanunun mükerrer 35. maddesinde düzenlenmiştir.

İlgili madde şirketin tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan alacaklar şahsi mal varlığından alınır.

Anonim şirkette şirketten tahsil imkanı kalmayan amme borcunun ödenmesini yerine getirmeyen kanuni temsilciler sorumludur. Limited şirketlerde ise şirketin tahsil edilemeyen veya edilemeyeceği anlaşılan alacaklar şirket müdürünün şahsi mal varlığından alınır. Anomim şirketlerde kanuni temsilci olmayan ortak sorumlu değildir.

Limited şirketlerde ortak 6183 sayılı kanunun 35. maddesinde sorumludur. Limited şirkette amme borcundan sermaye hissesi oranında sorumludur.

Kamu alacağını yaratan vergilendirmenin ait olduğu dönemde şirketin paylarına sahip ortakların bu dönemden sonra payını devretmiş olsa dahi ortaklık sıfatının sürdüğü dönemlere ilişkin kamu borcundan sorumludur. Buradaki sorumluluk payı devir eden ve devir alan ortak açısından müteselsil sorumluluktur.

Limited şirketin ödenmeyen vergi borcu nedeniyle kanuni temsilci ve ortakların takibinde bir öncelik sırasının bulunmadığı, ancak şirket hakkında yasal takip yolu tüketilmeden ortağın takibine geçilemez.

idare kanuni temsilcilerde takibini 6183 sayılı kanunun mükerrer 35. maddesine göre yapmaktadır, bu maddede kusurlu sorumluluk şartı bulunmamaktadır.

 

Yeminli Mali Müşavir
Atay PANAYIRCI
26.10.2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s