SORU-CEVAP

Düzeltme Beyannamelerinden Damga Vergisi Alınır mı?

 

düzeltme beyannameleri damga vergisi istisnaDüzeltme beyannamelerinin damga vergisine tabi olup olmadığı hususu, düzeltme beyannamesinin verilme zamanı ile doğrudan ilgilidir.

Beyanname verme süresi içinde verilen düzeltme beyannameleri damga vergisinden istisna iken, kanuni süresi geçtikten sonra verilen düzeltme beyannameleri damga vergisine tabidir.

Beyanname verme süresi içinde verilen düzeltme beyannamesine ilişkin istisna düzenlemesi; 6728 sayılı Kanunun 28/c-1 maddesiyle 488 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı tablonun “IV. Makbuzlar ve diğer kâğıtlar” başlıklı bölümünün “2.Beyannameler” başlıklı fıkrasının (b) bendine, “Vergi beyannameleri:” ibaresinden sonra gelmek üzere “((f) bendi dahil olmak üzere, beyanname verme süresi içerisinde düzeltme amacıyla verilen beyannameler hariç)” şeklinde parantez içi hüküm eklenmek suretiyle yapılmıştır.

Buna göre, kanuni süresinde düzeltme amacıyla verilen vergi beyannamelerinden damga vergisi alınmayacaktır. Diğer düzeltme beyannamelerinden ise damga vergisi alınması söz konusu  olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s