SAHTE BELGE

Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge Düzenleme ve Kullanmada Suç Tarihi

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanma suçunda, özellikle zamanaşımı sürelerinin hesabı açısından, suçun işlenme tarihi önem taşır. Aşağıda düzenleme ve kullanma açısından muhteviyatı itibariyle sahte belge suç tarihlerine yer verilmiştir.

Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge Düzenlemede Suç Tarihi

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge “düzenleme” suçunda suç, gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte, bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibariyle gerçeğe aykırı sekilde yansıtan belgenin düzenlenmesi anında olusur. Yani suç tarihi belgenin düzenlendiği tarihtir. Birden fazla belge düzenlenmiş ise suç tarihi, en son belgenin düzenlendiği tarihtir. Bu nedenle muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu açısından söz konusu belgenin kullanılıp kullanılmamasının önemi yoktur.

Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge “Kullanma” Suçunda Suç Tarihi

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge “kullanma” suçunda ise suç, söz konusu belgenin vergi yasaları gereğince vergi dairesine beyan veya ibraz edilmesi ile oluşmaktayken 4369 sayılı Yasa ile yapılan değişiklikle, vergi ziyaı, suçun yasal unsuru olmaktan çıkarıldığı için muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgenin alınarak kayıtlara islendiği yani kullanıldığı tarihte işlendiği kabul edilmistir. Bu itibarla muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanma suçunda suç tarihi vergi türüne ve vergi kanunlarında yapılan değisiklik tarihleri nazara alınarak yıllara göre farklılık göstermektedir. Örneğin sahte muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kdv indiriminde kullanılmışsa, söz konusu belgenin defterlere kaydedildiği tarih değil, söz konusu kdv’nin ilgili olduğu beyannamenin verilme tarihinin son günü olarak dikkate alınmaktadır.

 

Kaynak:

Mehmet Taştan, VERGİ KAÇAKÇILIĞI SUÇLARINDAN MUHTEVİYATI İTİBARİYLE  YANILTICI BELGE DÜZENLEME VE KULLANMA SUÇU (VUK 359/a-2 nci madde), Adalet Dergisi, Yıl:2014, Sayı:48, (s. 208/233)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s