VERGİ İHTİLAFLARI

AMAN DİKKAT! ÖDEME EMRİNE İTİRAZ HAKKINIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ.

Kamuoyunda “Son Torba Yasa” olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7061 sayılı Kanunla 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda yer alan 7 günlük süreler 15 güne uzatılmıştır. Ancak, söz konusu süre uzaması Kanunun yayımı ile birlikte yürürlüğe girmemiştir. Yürürlük tarihi ileriki bir tarih olarak belirlenmiştir. Bu durum, kişilerin ara dönemde itiraz hakkını kullanma süresini kaçırmalarına neden olabilecek nitelikte olduğu için vergidanismanlik.net ailesi olarak uyarı görevimizi yerine getirmek istedik. 

Torba Yasadaki düzenleme aşağıdaki gibi;

“MADDE 9- 6183 sayılı Kanunun 15 inci, 55 inci, 56 ncı ve 60 ıncı maddelerinde ve 58 inci maddesinin birinci ve yedinci fıkralarında yer alan “7” ibareleri “15” şeklinde değiştirilmiştir.”

Değişiklikle,

  • İhtiyati hacze itiraz için söz konusu olan 7 günlük süre (md. 15),
  • Ödeme emrindeki 7 günlük süre (md. 55),
  • Teminatlı alacakların takibinde söz konusu olan 7 günlük süre (md 56)
  • Mal bildiriminde bulanma ile ilgili 7 günlük süre (md. 60)

15 güne çıkarılmaktadır.

Düzenleme olumlu ve kamuoyunun taleplerine cevap vermeye matuf. Ancak maddenin yürürlük tarihi nedeniyle kısa bir süre de olsa bazı kişilerin itiraz hakkını kaybetmesi söz konusu olabilir. Çünkü 7 günlük süreleri 15 güne çıkaran maddelerin yürürlüğünü düzenleyen 123 üncü maddenin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi uyarınca söz konusu madde 01.01.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Dolayısıyla, 01.01.2018 tarihinden önce elinize ulaşan ödeme emri veya uygulanan ihtiyati haciz, teminatları alacakların paraya çevrilmesi gibi durumlarda itiraz süreniz YEDİ GÜN. Bu süreyi geçirince itiraz hakkınızı kaybediyorsunuz. Aman  ara döneme dikkat.

06.12.2017

vergidanismanlik.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s