VERGİ İNCELEMESİ

Vergi İncelemesi Nedir?

Vergi incelemesi, beyanların ve ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu sağlamak amacıyla yükümlünün defter kayıtları, belgeleri ve envanteri üzerinden yapılan derinlemesine bir araştırmadır.

Vergi Usul Kanununda vergi incelemesi tanımı yapılmamıştır. Kanunun 134 üncü maddesinde vergi incelemesinin amacının, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak tespit etmek ve sağlamak olduğu belirtilmiştir.

Vergi İncelemesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesinde vergi incelemesi tanımı yapılmıştır. Yönetmeliğe göre vergi incelemesi;  İnceleme yapmaya yetkili olanlar tarafından, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla yapılan faaliyet olarak tanımlanmıştır.

Vergi incelemesiyle, defter, hesap, kayıt ve belgeler ile gerekli görüldüğü takdirde karşıt araştırma, inceleme ya da muhasebe dışı envanter işlemlerinden elde edilecek sonuçlara göre, mükellefin ödediği veya ödemesi gereken vergilerin doğruluğunun araştırılarak bunun sağlamak amacıyla gerekli tespitlerin yapılması amaçlanmaktadır.

Vergi incelemesi tam ve sınırlı inceleme şeklinde yapılabilir.

vergidanismanlik.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s