VERGİ DAVALARI

Vergi Yargısında Yürütmenin Durdurulması Talebi

Yürütmenin Durdurulması İstemi

İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27 nci maddesinin üçüncü bendine göre vergi mahkemelerinde, vergi uyuşmazlıklarından doğan davaların açılması, tarh edilen vergi, resim ve harçlar ile benzeri mali yükümler ile bunların zam ve cezalarının tahsil işlemlerini durdurur.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun uygulamasından (ödeme emri, haciz, ihtiyati haciz, satış işlemi) kaynaklanan uyuşmazlıklar nedeniyle açılan davalar idari işlemin yürütmesini durdurmaz.

İhtirazi kayıtla verilen beyannameler üzerine yapılan tarhiyatlara karşı açılan vergi davalarında ve İYUK 26/3 maddesi uyarınca dilekçe red kararı üzerine yenilenen davalarda tahsil işlemi durmaz, devam eder. Bu nedenle, bu tür davalarda tahsil işleminin durması isteniyorsa vergi dava dilekçesinin “Yürütmenin durdurulması istemi” ile açılması gerekir.

Davacı yürütmenin durdurulması istediği durumlarda, bu alebinin dilekçenin sağ üst köşesine altı çizli ve koyu renkte büyük harflerle yazarak dikkat çekici bir şekilde belirtmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s