VERGİ DAVALARI

Vergi Dava Dilekçesine Neler Ek Yapılır?

İYUK’un 3 üncü maddesi uyarınca dava konusu karar ve belgelerin asılları veya örneklerinin dava dilekçesine eklenmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca, vergi dava dilekçelerine vergi/ceza ihbarnamelerin eklenmesi gerekir.

İhbarname ekinde yer alan vergi inceleme raporu veya raporları ya da takdir komisyonu kararlarının dilekçeye eklenmesi zorunluluğu yoktur. İYUK uyarınca (md. 16/5) vergi davalarında uyuşmazlık konusu işlem dosyasının idarenin savunması ile birlikte mahkemeye gönderilmesi öngörüldüğünden, bu dosya çerçevesinde vergi inceleme raporları veya takdir komisyonu kararları mahkemeye iletilecektir.

Vergi dava dilekçesine eklenecek belgeler açısından bir sınırlama öngörülmemiştir. Dava konusu olayda mükellefin lehine olabileceği düşünülen, genel tebliğ, özelge örnekleri, emsal yargı karar örnekleri, fatura örnekleri ve benzeri diğer ilgili belgeler dava dilekçesine ek yapılabilir.

Dava dilekçesine eklenecek belgelerin tasdikli olması şart değildir. İlgili belgelerin fotokopisinin konulması mümkündür. Mahkeme gerek gördüğü durumlarda belgelerin tasdikli örneğini veya aslını istemektedir. İki takım olarak verilen dava dilekçelerinden birinin ekine belge asıllarının diğerine örnek veya fotokopinin eklenmesi de mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s