VERGİ USUL

Perte Ayrılan İşletmeye Kayıtlı Araçlarla İlgili Belge Düzeni

“Pert” fransızca kökenli bir kelimedir.  Kayıp, hasar anlamına gelir. Sigortacılık literatüründe “Pert” genellikle tam hasar (total pert) olarak kullanılmaktadır. Perte ayrılmak ise artık tamamen kullanılamaz hale gelmek anlamına gelmektedir. Özellikle araçların kaza sonucu tekrar trafiğe çıkamayacak derecede hasarlı hale gelmesi durumunda, perte ayrılan araçtan bahsedilir.
Aşağıdaki özelge, işletmeye kayıtlı araçların perte ayrılması durumunda belge düzenine ilişkindir.

vergidanismanlik.net


T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)

Sayı:B.07.1.GİB.4.06.18.02-32229-8397-547            18/07/2011

Konu : Perte ayrılan araca ait belge düzeni hk.

İlgi dilekçenizde; … Vergi Dairesi Müdürlüğünün … vergi numaralı mükellefi olduğunuz, araç kiralama faaliyetinde kullandığınız aracın kaza yapması nedeniyle perte ayrıldığı, araç bedeli olan 31.752.- TL’nin sigorta şirketiniz tarafından hesabınıza yatırıldığı, araç satışının sonraki tarihlerde sigorta şirketince yapılacağı belirtilerek, aktifinizde kayıtlı aracın nasıl aktifinizden çıkarılması gerektiğine ilişkin Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun ispat edici kağıtlar başlıklı 227’nci maddesinde “Bu kanunda aksine hüküm olmadıkça, bu kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebetler ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.” hükmü yer almış olup, söz konusu kayıtların ise aynı kanunun 229’uncu ve müteakip maddelerinde yer alan belgelerden herhangi biri ile tevsik edilmesi gerekmektedir.

Buna göre, pert olan aracınızın sigorta şirketi tarafından üçüncü bir kişiye satılması işleminde, aracın aktifinizde kayıtlı olduğu hususu dikkate alındığında, bu satış için aracın maliki olarak üçüncü şahıs adına satış bedeli üzerinden fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Ayrıca, toplam sigorta tazminatının (31.752.-TL), aracın üçüncü kişiye satış bedeli düşüldükten sonra kalan kısmı için ise tarafınızca sigorta şirketine fatura düzenlenecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacakt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s